YEM KARMA MAKİNESİ

Yem Karma Makinesi Nedir?

Yem karıştırma makinesi olarak da bilinmektedir. Özellikle besi hayvancılığı ve süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçiler ve üreticilerin besleme sırasında iş yükünü hafifleten çok kullanışlı bir tarımsal makinedir. Sağlam, güçlü ve dayanıklı yapıları ve kolay kullanımlarıyla çeşitli hayvan yemlerini homojen karışım haline getirerek oluşturulan karışımı hayvanlara dağıtmak üzere dizayn edilmiştir. Küçük, orta ve büyük çaplı tüm işletmeler için farklı kapasitelerde üretilebilmektedir.

Yem Karma Makinesi Ne İşe Yarar?

Yem karma makinesi, paketlenmiş samanları, yoncaları ve ot balyalarını parçalamak için kullanılır. Mısır silajı, pancar kırması, küspe, kepek ve çeşitli yem maddelerinin homojen bir şekilde karıştırılmasını sağlar.

  • Toplam süt veriminde artış olur.
  • Yem maliyetini azaltır.
  • Süt yağ oranında iyileşme sağlar.
  • Hayvanlarda görülen sindirim ve metabolik rahatsızlıklarda azalma olur.
  • İşçilik maliyeti azalır.
  • Yemlerin israfı azalır.

Yem Karma Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Yem karma makinelerinin yatay ve dikey olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

1. Yatay Yem Karma Makineleri

Yüksek ve uzun yemlikli rasyoların boşaltılabileceği yan konveyör uzatma seçeneği bulunmaktadır. Genellikle dijital tartı sisteminin de entegre edildiği bu makinelerde yem ağırlığı ve türü hakkında kullanıcıya bilgi sağlanıyor. Makine içeriğinde, yem içine karışmış tel ve benzeri istenmeyen materyalleri ayıklayabilen mıknatıs bulunmaktadır. Bunlara ek olarak cihazın kontrolünde kolaylık sağlayan hidrolik kumanda kolları, inmeden boşaltma kapağı ve bant çalıştırma kumandası işlemin her aşamasında kullanıcı dostu tecrübe sağlamaktadır. Helezon üzerinde yer alan yıldız ve balta bıçaklar kıyma performansını artırırken aynı zamanda karıştırmaya da büyük oranda yardımcı olmaktadır.

2. Dikey Yem Karma Makineleri

Aşınmaya dayanıklı çelik malzemeler ile uzun ömürlü kullanım sağlar. Hacim artışı sağlayan yükselme parçasıyla makinelerin hacmi, hayvan sayısına doğru orantılı şekilde arttırılabilir. Makinede bulunan kıyıcı bıçaklar, dijital tartı, karıştırma helezonu, karşıt bıçak yerleşimi, yan konveyör uzatma seçeneği ve mıknatıslar ile yem ayıklama özelliği ile çeşitli ihtiyaçlara yönelik çözümler sunuyor. 

Yem Karma Makinesi Nasıl Çalışır?

İlk olarak kuru ve kaba yemler makineye atılabilir, ardından kuru yoncalar ve benzeri yemler kıyılır. Kuru otlar öncelikli olarak makineye atıldığında ufalandığı ve kaba yem özelliğini kaybettiği için sıralamaya dikkat ediliyor, ufalanabilir yemler en son ekleniyor.

Kıyımı zor ve daha rutubetli yemlerin daha iyi parçalanabilmesi için makineye öncelikli olarak atılması gerekiyor. Kuru fabrika yemlerinin de makineye eklenmesiyle tane halindeki yemler ve küspeler de karışıma ekleniyor. Konsantre yemlerin sindirilebilmesinin kolay olması için karışım ve kıyım süresinde dikkatli olunması gerekmektedir. Konsantre yemlerden sonra yem katkıları makineye eklenebilir ya da servis esnasında yem katkıları yemin üzerine dökülebilir. En son aşamada ise silaj gibi ıslak yemler makineye atılır, çok küçültülmeden ve kaba yem özelliğini kaybetmeden işlem tamamlanır.

Yemlerin karıştırılma süresi makine çeşidine ve yem türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yem Karma Makinesi Modelleri Nelerdir?

Yem karma makinesi modelleri yatay helezonlu ve dikey helezonlu olarak farklılık göstermektedir. Taşınabilirlik durumuna göre ise sabit, kendi yürür ve çeki demiri aracılığıyla traktöre takılabilen modeller de bulunmaktadır. İşletme ölçeği, mevcut hayvan sayısı ve kullanılacak yem çeşitlerine göre en uygun olacak seçim yapılmalıdır.

Yem Karma Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Özellikle besi hayvancılığı ve süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçiler ve üreticilerin besleme sırasında iş yükünü hafifleten, yem maliyetini ve yem israfını azaltan yem karma makineleri orta fiyat segmentinde yer edinmektedir. İşletme ölçeğine göre ve yetiştirilen hayvan sayısına göre seçeceğiniz makinenin fiyatları değişiklik gösterecektir. Yem karma makinesi fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Yem karma makinesi ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ