KÜLTİVATÖR

Kültivatör Nedir?

Kültivatör, toprağı devirmeden parçalayarak (yırtarak) ve kabartarak işleyen, toprağın nemini koruyan ikinci sınıf toprak işleme aletidir. İş derinliği 5-15 cm aralığında değişmektedir. Yapısal olarak, bir çatıya uygun aralıklar ile bağlanmış ayaklardan ve ayakların ucuna eklenmiş demirlerden oluşmaktadır.

Kültivatör Ne İşe Yarar?

İkincil toprak işleme, ikileme-üçleme, tohum yatağı hazırlığı, malçlı toprak işleme, anız bozma, toprağın karıştırılması ve havalandırılmasının yanı sıra kimyasal ürün kullanımından uzak, tamamen çevreci yabancı ot kontrolü gibi geniş kullanım alanları olan tarımsal ekipmandır.

Kültivatör Nasıl Çalışır?

Kültivatör, askı sistemi ile traktöre bağlanır. Bacaklarının yapısı sayesinde pulluk alt tabakasını kırar(ağır kültivatör ve dipkazan) ve pulluk işlemesinin yapılamadığı kurak yaz aylarında az kesekli toprak işlemesi yapabilmektedir. Küçük kesekleri aşağıya, büyük kesekleri yukarıya çıkarır.

Yüksek iş derinliğinde işleme yaparak yağmur sularının yüzeyde durmasını engeller ve suyun tabana çekilmesini sağlayarak toprağın neminin korunmasını, sert toprak tabakasının kırılarak bitki köklerinin rahatça tabana doğru ilerlemesini sağlar. Şaseye bağlı merdanesi ile ayakların kaldırdığı toprağı aynı anda yere basarak işlem sonrasında oluşabilecek nem kaybını en aza indirir.

Kültivatör Fiyatları Ne Kadar?

Geniş kullanım alanına sahip ve ihtiyaca yönelik çeşitlilik gösteren kültivatörler düşük ve orta seviye fiyat segmentinde yer almaktadır. Kültivatör fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Kültivatör Çeşitleri Nelerdir?

Kültivatörler, traktöre bağlanma durumuna göre asma ve çekme tip olarak iki grupta sınıflandırılır. Kültivatör adı altında farklı büyüklüklerde, farklı özelliklere ve kullanım alanlarına uygun geniş bir ürün çeşitliliği mevcuttur. Tarla kültivatörleri, çizeller, dekompaktörler, drenaj kültivatörleri, ot yolucular, listerler ve çapa kültivatörleri gibi çok sayıda çeşidi bulunan ve farklı çözümler sağlayan ekipmanlardır.

Toprağın kabartılması, keseklerin parçalanması, kaymak tabakasının kırılması, üst ve alt toprak sıkışmasının giderilmesi, drenaj kanallarının açılması, tohum yatağı hazırlanması, tarla yüzeyine atılan gübre, kompost ve tohumun toprağa karıştırılması gibi çeşitli alanlarda kullanılan tarım ekipmanlarıdır.

Kültivatör Ayarı Nasıl Yapılır?

Traktöre hidrolik orta kol aracılığı ile bağlanır, paralel olacak şekilde yerleştirilmelidir. Paralelliğin ve ayakların tam olarak aynı hizada olduğunun anlaşılabilmesi için yerleşim aşamasının düz zeminde yapılması önemlidir. Yerleşim sağlandıktan sonra kontrol amaçlı sağda bulunan ön ve arka ayaklar ile solda bulunan ön ve arka ayakların eşit derecede yere bastığından emin olmak gerekmektedir.

Yere tam olarak basmayan, sağ ve sol kısımlarda havada kalan ayaklar mevcut olduğunda ise traktöre bağlanan sağ ve sol ayarlama kollarından gerekli ayarlar yapılmalıdır. Ön ve arka ayaklar eşit şekilde yere basmadığında da hidrolik orta kol ayarının yapılması gerekmektedir. Kültivatörün yerleşim işlemi tamamlandığında sağ ve sol yana doğru 10 cm esneyebilecek durumda olmalıdır. Tüm ayarlamalar tamamlandıktan sonra traktör çeki kolu ile kontrol sağlanmalıdır. Sürüş esnasında hız ve iş derinliği sabit tutulmalıdır.

Kültivatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arazinizin büyüklüğüne göre kültivatör iş genişliğine, toprak yapısına ve yapacağınız işlemlere uygun kültüvatör tipi seçmelisiniz. Bu kombinasyonu yaparken göz önüne almanız gereken bir diğer önemli husus da traktörün çeki kapasitesidir.

Kültivatör ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ