BALYA MAKİNESİ

Balya Makinesi Nedir?

Balya makineleri yeşil yemler, anız, çeşitli hayvan yemleri ve hububat sapları gibi pek çok materyali belirli bir şekilde toplayıp sıkıştırarak ip ya da telle bağlayıp taşıma ve depolama kolaylığı sağlayan tarımsal makinelerdir.

Balya Makinesi Nasıl Çalışır?

Balya makinesi, hareketini traktörün kuyruk milinden alır. Yüksekliği hidrolik ve mekanik olarak ayarlanabilen pikabın toplamış olduğu materyal, götürücü ve yedirici parmaklar aracılığı ile yön değiştirilerek balya kanalına iletilir. Pistonun balya odasındaki “ileri hareketi” sırasında pikap tarafından toplanmış materyal, yönlendirici helezon aracılığıyla piston kanalına iletilir ve yedirici tarafından balya kanalına aktarılır. Pistonun balya kanalı içindeki ileri-geri hareketi ile toplanan materyal balya kanalında sıkıştırılmış hale getirilir. Sıkıştırma durumundayken yediriciler geri çekilir, iğne aşağı bölümde konumlanır. Piston, yediriciler ve iğne birbirleri ile uyum içinde çalışmaktadır. Piston ağzında bir bıçak ve balya odası sap girişinde ise karşı bıçak bulunur. Hazırlanan balyalar ip ya da tel ile bağlanır, fırlatıcı ya da taşıyıcı aracılığıyla römorka yerleştirilebileceği gibi tarlada da bırakılabilir.

Balya Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Balya makineleri, büyük ebatları, güçlü ve dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü kullanım sunmaktadır. Depolama ve taşımada sağladığı büyük kolaylıklar ile orta fiyat segmentinde yer almaktadır. Balya makinesi fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Balya Makinesi Ayarları Nasıl Yapılır?

Balya makinesi için üç tip ayar bulunmaktadır.

 • Pikap yükseklik ayarı: Arazinin durumuna göre taş, toprak ve keseklerin durumu ve balya yapılacak materyalin çeşidine göre yükseklik ayarı yapılmalıdır. Yükseklik ayarı mekanik tiplerde pikabın her iki yanında bulunan ayar cıvataları aracılığıyla yapılır. Hidrolik olan tiplerde ise hidrolik kumanda kolu aracılığıyla sürücü tarafından yükseklik ayarı yapılmaktadır.
 • Balya boyu ayarı: Balya yapılacak materyalin boyunun uzunluğunu ve kısalığını ifade eden bu ayar, balya kanalı üzerinde bulunan çalıştırma kolu üzerindeki durdurucu ile yapılmaktadır. Durdurucu kol yukarı doğru ayarlandığında balya boyutu büyür.
 • Balya sıkılığı ayarı: Balya sıkılığı, balya yapılacak materyalin içerdiği nem miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Kızışma ve küflenme olmaması için, materyalin nem miktarı arttıkça sıkılık azaltılmalıdır. Balya kanalının üzerinde bulunan ayar kollarından sıkılık ayarı yapılır, her iki kolun da aynı oranda sıkılması ya da gevşetilmesi gerekmektedir.

Balya Makinesi Ne İşe Yarar?

Balya makinesi, tarlada bulunan balya yapılacak materyalin(ot, saman, sap, yeşil yemler) toplanmasını ve sıkıştırılarak paketlenmesini sağlamaktadır. Balyaların yoğunluğu hasat edilen ürüne göre değişiklik gösterir. Geniş dikdörtgen şekilde balya üretimi yapılır; balya uzunluğu 1-2,5 m aralığında, yüksekliği ise 0,7 m olmaktadır. Depolamada ve taşımada büyük kolaylık sağlar.

Balya Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Çalışma bitiminde balya makinesini basınçlı hava ile temizleyin.
 • Bakım ve kullanım kılavuzunda gösterilen gresörlüklere, her gün gres pompasıyla dışarı taşacak miktarda gres yağı basın.
 • Çalışma başlamadan önce gresörlüklerin etrafındaki yağların toz toplamaması için temizleyin.
 • Dişli kutusunun yağı her gün kontrol edilmeli, eksik olduğu durumda bakım ve kullanma kılavuzundaki belirtilen yağ ile tamamlayın.
 • Dişli kutusunun yağını yılda bir olacak şekilde bakım ve kullanma kılavuzunda belirtilen yağ ile değiştirin.
 • Kayış ve zincirleri kontrol edin, iş mevsimi sonunda sökerek uygun bir şekilde muhafaza edin.
 • Kayışların keskin köşe yapmayacağı şekilde, zincirlerin ise paslanmaması için yağlayarak muhafaza edin.
 • İş mevsimi sonu çalışan yüzeyleri korozyon ve paslanmaya karşı gres yağı sürerek koruyun.
 • Piston üzerindeki bıçağı ve karşı bıçağı kontrol edin, gerekli olduğu takdirde değiştirin.
 • Piston boşluğu kontrol edilmeli, aşınmış parçaları değiştirin ve kullanım kılavuzuna göre piston ayarını yapın.
 • İğneler kontrol edilmeli, aşınmış, eğilmiş ve kırılmış iğneleri değiştirin.
 • İş mevsimi sonunda kapalı bir alanda tahta takoz üzerinde muhafaza edin.

Balya Makinesi Nasıl Kullanılır?

Traktörün çeki sistemine bağlanan balya makinesi, traktörün hızına uygun şekilde çalışmalıdır. Kullanımı kolay olan balya makinesi, sıra üzerinde bulunan balya materyallerini toplamaktadır. Sapların yoğun olduğu bölümlerde traktörün hızı düşürülmelidir. Yüksek yapılı traktör kullanımı, balya makinesinden düşen balyayı görmede kolaylık sağlamaktadır.

 Balya Makinesi Arızaları Nelerdir?

 • Düğümleme sırasında kıvrım oluşması, buna bağlı olarak ipin gaga diline takılarak kopması.
 • Bağlama düzeninin düğümlenmemesi.
 • Düğüm uçlarının eşit uzunlukta olmaması.
 • Düğümlerin gagada takılı kalması.

Balya makinesi ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ