ÇİZEL

Çizel Nedir?

Çizel, bir tür ağır kültivatör çeşidi olarak nitelendirilir. Toprağı devirmeden işleyen, toprağı parçalama etkisi az fakat kabartma etkisi fazla olan tarım ekipmanıdır. Yapısı; dar uç demirine sahip ayakların tek sayılı gruplar(5-7-9 gibi) şeklinde iki sıra halinde bir çatıya bağlanır. Çizel ayaklarının bu geometrik yapısı toprak işleme sırasında toprağın fiziksel özelliklerini değiştirir ve işlem sayısındaki azalma ile enerji tüketimini ve zaman gereksinimini en aza indirir. Toprak yüzeyinde bitki artıklarını daha fazla bırakması nedeniyle erozyon etkisini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Çizel ve Pulluk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pulluk, toprağı devirip parçalayarak işler ve toprağın fiziksel yapısını kültür bitkileri için elverişli hale getirir. Çizel ise toprağı devirmeden işler, parçalama etkisi az ama kabartma etkisi fazladır. Çizel, pulluğa kıyasla topraktaki nem kaybına daha az etki etmesi ve toprak yüzeyinde bulunan bitki artıklarını daha fazla bırakması nedeniyle erozyon etkisini azaltmaktadır. Doğal yapısı minimum toprak işleme ve toprak işlemesiz ekime uygun olmayan topraklarda pulluk kullanımı yerine çizel kullanımı daha etkili olmaktadır.

Çizel Fiyatları Ne Kadar?

Çizel, toprak işleme konusunda sağladığı birçok fayda ve erozyon önleyici toprak işleme sistemi olmasına rağmen düşük fiyat segmentinde yer almaktadır. Çizel fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Çizel Ne İşe Yarar?

Çizel, hasat sonrası pulluğa ihtiyaç duyulmadan toprak işlemesinde kullanılır. Bacaklarının eşsiz yapısı itibari ile pulluk alt tabakasını kırar ve pulluk işlemesinin yapılamadığı kurak yaz aylarında az kesek toprak işlemesi yapabilmektedir. Yüksek iş derinliğinde toprak işlemesi yapabilmesiyle toprağın havalanmasını, yağmur suyunun toprağın tabanına çekilmesini, toprağın neminin korunmasını, sert tabakanın kırılarak bitkinin köklerinin tabana doğru inmesini kolaylaştırır.

Çizelin görevleri:

  • Anız işleme
  • Derin kabartma
  • Pulluk tabanı kırma
  • Tohum yatağı hazırlama
  • Derin köklü yabancı otlarla mücadele

Çizel Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çizel alırken arazinizin toprak yapısına, traktörünüzün gücüne ve hidrolik kaldırma kapasitesine dikkat etmeniz gerekir. Toprak yapısına göre çizelin ayak yapısı seçilir (kaz ayağı, kırlangıç ayağı ve normal uç demiri). Arazinizin genişliği ve traktörünüzün kapasitesine göre de iş genişliği baz alınarak çizel seçimi yapılır.

Çizel Çeşitleri Nelerdir?

Çizel, bir tür kültivatör çeşidi olduğu için kültivatör ürün grubunun içinde yer almaktadır. Kültivatörler, traktöre bağlanma durumuna göre asma ve çekme tip olarak iki grupta sınıflandırılır. Kültivatör adı altında farklı büyüklüklerde, farklı özelliklere ve kullanım alanlarına uygun geniş bir ürün çeşitliliği mevcuttur. Tarla kültivatörleri, çizeller, dekompaktörler, drenaj kültüvatörleri, ot yolucular, listerler ve çapa kültivatörleri gibi çok sayıda çeşidi bulunan ve farklı çözümler sağlayan ekipmanlardır. Toprağın kabartılması, keseklerin parçalanması, kaymak tabakasının kırılması, üst ve alt toprak sıkışmasının giderilmesi, drenaj kanallarının açılması, tohum yatağı hazırlanması, tarla yüzeyine atılan gübre, kompost ve tohumun toprağa karıştırılması gibi çeşitli alanlarda kullanılan tarım ekipmanlarıdır.

Çizel ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ