ROTOVATÖR

Rotovatör Nedir?

Toprak frezeleri olarak da bilinen rotovatörler, toprağın ekime uygun hale getirilmesi için ikincil toprak işleme makinaları sınıfına giren ve tarımsal alanda yaygın olarak kullanılan makinelerdir. Oldukça büyük ebatlarda olabilen bu makine, yatay olarak dönen bıçakların yardımıyla toprağın parçalanmasını ve dipten yüzeye doğru karıştırılmasını sağlar.

Rotovatör Ne İşe Yarar?

Güçlü ve dayanıklı yapısı ile tarlada toprak işleme, tohum yatağı hazırlığı, anız bozma gibi işlemlerin yanı sıra; bağ ve bahçe tarımında da kullanıma uygun işlevsel
bir makinedir. Bitki artıklarını toprağa karıştırarak organik gübre ve humus artışı sağlar. Yabancı ot mücadelesinde sağladığı mekanik çözüm sayesinde çevre dostu
bir ekipmandır. Rotovatör, sahip olduğu bu özellikler ile topraktaki verimi artırırken, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar.

En İyi Rotovatör Hangisi?

“En iyi rotovatör hangisi’’ sorusuna yanıt; tarla tipi rotovatör olarak adlandırılan C tipi bıçaklı rotovatörlerdir. Üç nokta askı sistemiyle traktörle bağlantısı yapılır ve şaft (kardan mili) aracılığıyla traktörün kuyruk milinden hareket alır. Kuyruk milinden alınan hareketi, dişli aktarma sistemiyle bıçaklara iletir. Sağlam gövde yapısı ve güçlü bıçakları sayesinde tüm zorlu arazi koşullarında üstün çalışma performansı sergiler

Rotovatör Fiyatları Ne Kadar?

İşlevselliği, güçlü yapısı ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan rotovatörler orta fiyat segmentinde yer almaktadır. Rotovatör fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için YTAgri iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Rotovatör Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Dişli kutusu ve karterin yağlarının yağ seviyesi cıvataları sökülerek kontrol edilmeli, eksik ise tamamlayın.
 • Her 200 saatlik çalışma sonunda dişli kutusu ve karterin yağını değiştirin
 • Dişli kutusu ve karter yağı için SAE 140 EP numaralı yağı kullanın.
 • Rotor sağ yatağına ve merdane yataklarına gres basın
 • Şaftın her iki mafsalına keçelerin tamamından gres çıkıncaya kadar gresleyin.
 • Bu işlemi her 4 saatlik çalışma sonunda tekrarlayın.
 • Aşırı yük yüklenmesi halinde dişli kutusunu giriş miline bağlayan cıvataları kontrol edin, gevşeyen varsa sıkın.
 • Tüm bağlantı cıvatalarını çalışma sonunda kontrol edin, gevşeme varsa sıkın.
 • Çözemediğiniz problemler için servisi arayın.
 • Çalışma bitiminde makinenin temizliğini yaptıktan sonra kapalı alanda muhafaza edin. Kapalı bir alanda muhafaza edilemiyorsa üstünü örtün.
 • Makineyi park ederken, park ayağını kullanın.

Rotovatör Çeşitleri Nelerdir?

1. Mini Rotovatörler

Küçük boyutlu tarım ve bahçe traktörleri ile kullanıma uygunlardır. Sabit, hidrolik kaydırmalı, mekanik kaydırmalı gibi çeşitleri mevcuttur. Diğerlerine göre daha az güç gereksinimi duyarlar.

2. Rotovatör

Güçlü yapısı ile tarlada toprak işleme, tohum yatağı hazırlığı, anız bozma gibi işlemlerin yanı sıra; bağ ve bahçe tarımında da kullanıma uygun işlevsel bir makinedir.

3. Mekanik Kaydırmalı Rotovatör

Mekanik kaydırmalı modellerde bulunan el ile kaydırma sistemi ile operatör tarafından istenilen bölgeye göre ayarlama yapıldığında uzun saatler süren rahat bir çapalama imkânı sağlamaktadır.

4. Hidrolik Kaydırmalı Rotovatör

Hidrolik piston sayesinde rotovatörün traktöre göre kaçıklığı değiştirilebilir bu sayede mekanik rotovatöre göre ergonomiklik sağlar. Toprakta gevşek bir ortam oluşmasını sağlayarak hava-su dengesini sağlar. Arka tarafında bulunan koruma kapağı sayesinde, toprağın etrafa saçılmasını önleyerek tekrar parçalanmasını sağlar ve çevreye zarar vermesini önler.

5. Hidrolik Duyargalı Rotovatör

Kuyruk milinden alınan hareketi dişli aktarma sistemi ile bıçaklara iletir. Makinede sabit şanzıman kullanılır. İlerleme yönünde duyarga ağaca veya herhangi bir cisme temas ettiğinde hidrolik piston sayesinde rotovatörün ilerleme ekseninden içeri taraf hareketi sağlanır ve önündeki cisme zarar vermez. Bağ, bahçe, mısır tarlası ve buğday tarlası için kullanıma uygundur.

Rotovatör Nasıl Çalışır?

Rotovatör, traktörün kuyruk mili (PTO) tarafından aldığı güç ile çalışır. Traktör kuyruk milinin (PTO) uygun devirde (540 d/dk veya 1000 d/dk) çalışması ve dişli sisteminin oranına göre de rotovatör milinin iyice hızını aldıktan sonra toprak yapısına göre yavaş bir şekilde aşağıya indirilerek çalıştırılır.

Rotovatör Çalışma Prensibi Nasıldır?

Rotovatör çalıştığı sırada bıçak uçlarının izlediği yörüngeler; sikloid yörünge şeklinde olur. Bıçakların hem traktör ilerleme hızına eşit bir hızla öteleme hareketi hem de dönü hareketi yapmalarına bağlı olarak bıçaklar, sikloid yörünge veya buna benzer yörüngeler izleyerek toprağı işler.

Rotovatör ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ