SİLAJ MAKİNASI

Silaj Makinesi Nedir?

Silaj makinesi genellikle keçi, koyun ya da sığır gibi hayvanların yem ihtiyaçlarını karşılamak için tercih edilmektedir. Silaj yapılmak üzere namlu haline getirilmiş yeşil yemlerin toplanmasını sağlayarak kıyan veya biçilmemiş yeşil yemleri biçen, kıyan ve üfleyerek bir araca dolduran kendi yürür ya da traktör ile kullanılan tarımsal ekipmandır.

Silaj Makinesi Nasıl Çalışır?

Silaj makineleri, yüksek sertlik derecesinde özel çelik malzemeden üretilen ve otomatik bileme ünitesine sahip dayanıklı biçme diskleri, ters çevrilebilir ve ayarlanabilir parçalama plakası ile yüksek hızda çalışma kapasitesiyle yüksek kalitede kesim yapılmasını sağlayan tarımsal ekipmanlardır. Kuru mısır tanelerinin tamamen parçalanması için kesme mekanizmasının içerisine parçalama plakası eklemesi yapılabilir. Silaj boyunun belirlenmesi cıvata yardımıyla ayarlanabilen parçalama plakası ile yapılır. Silaj makinesinin güçlü fanı ve fan üzerinde bulunan üfleyici kanatların yardımıyla küçük parçalara ayrılan materyali, tahliye bacası aracılığıyla hızlı bir şekilde taşıma römorkuna üfler. Tahliye bacasına iş gücü gerektirmeksizin uzaktan kumanda yardımıyla yön verilebilir. Katlanabilir baca özelliği ile alçak yüksekliğe sahip yerlerden kolayca geçebilir ve isteğe bağlı olarak bacası uzatılabilir. Makine elemanları, aşırı yüklemenin önüne geçilmesi için pim kesen emniyet düzeni ile korunmaktadır.

Saatlik iş kapasitesi hesaplanırken, ilerleme hızı ve silaj hasadı için optimum değerler olan 4-6 km/h belirlenmiştir ve dekardan alınan ürün verimi de buna göre 8-10 ton/da şeklinde düşünülmüştür.

Silaj Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Çeşitlilik yönünden zengin olan silaj makineleri, kullanım şekillerine göre ve kendi yürür makinelerdeki mevcut olan güç kaynağı, aktarma organları ve dümenleme sistemi gibi özelliklerin de dahil olmasıyla fiyatlandırma konusunda çeşitlilik göstermektedir. Silaj makinesi fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Silaj Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Silaj makineleri; taşınma durumları, kıyma boyutları, kesici organları ve ürüne özel(Mısır – ot) silaj makineleri olarak dört ana grupta sınıflandırılmaktadır.

Taşınma durumlarına göre:

  • Kendi yürür
  • Traktörle çalıştırılan (Asma tip – Çekilir tip)

Kıyma boyutuna göre:

  • Uzun boyutlu kıyma düzenli (Eşit boyutlu)
  • Kısa boyutlu kıyma düzenli (Değişken boyutlu – Eşit boyutlu)

Kesici organlara göre:

  • Çarpmalı tip
  • Diskli tip
  • Tamburlu tip

Özel silaj makineleri:

  • Mısır
  • Ot

Silaj Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeşitli sınıflandırmaları olan ve birbirinden farklı özellikleri bulunan silaj makineleri, ihtiyaçlara yönelik olarak istenen performansı karşılayacak özelliklere göre seçilmelidir. Kendi yürür tip silaj makineleri; blok halinde olan motor, aktarma organları ve dümenleme sistemi ile bağımsız olarak hareket eder, pratik kullanım ve yüksek iş verimi sağlar fakat fiyatı sebebiyle büyük işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Kıyma boyutuna göre silaj makineleri; bitki çeşidine göre ve silolama tekniğine göre çeşitlilik gösterirler. Uzun boyutlu kıyma düzenli makineler; ince saplı ve kısa boylu kaba yem bitkileri için uygundur. Kısa boyutlu kıyma düzenli makineler; kalın saplı ve uzun boylu yem bitkileri için uygundur.

Özel silaj makineleri ise çarpmalı, tamburlu ve diskli olabilmektedir. Ot silaj makineleri; baklagil, buğdaygil, serin iklim buğdaygilleri ve yonca gibi alçak boylu ve ince gövdeli silajlık ürünlerin hasadında yaygın olarak kullanılmaktadır. Özel mısır silaj makinesi ise mısırın hasadını kolaylaştıran özel düzeneği ile silaj yapmaktadır. Mısır hasat düzeneğinin çıkartılması ile toplama düzeni eklenebilmektedir.

Silaj Makinesi Ne İşe Yarar?

Silaj makinesi, toprağın niteliklere uygun olarak hasat edilmesi, ihtiyaç duyulan silaj miktarının karşılanması ve tarım alanlarının korunmasını sağlayarak tarımsal mekanizasyonu ön plana çıkarır.

Silaj makinesi ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ