ARA ÇAPA

Ara Çapa Makinesi Nedir?

Ekim sonrası bitki toprağının kabartılması için çapalayan ve yabancı otlar ile mücadelede yüksek performans gösteren modern bir tarımsal makinedir.

Ara Çapa Makinesi Ne İşe Yarar?

Sıraya ekilen mısır, pancar, ayçiçeği, pamuk, patates, tütün ve çeşitli sebzelerin sıraları arasında mevcut olan yabancı otlarla, bitkilere zarar vermeden mekanik olarak mücadele eden çevre dostu bir makinedir. Toprak kabartma işlemiyle topraktaki hava oranını artırır; buharlaşma ve su kaybını minimuma indirgeyerek bitki kök gelişimini maksimum seviyeye çıkarır. Bitkilerin yeterli besin maddesi ve suyu topraktan almasını sağlar.

Ara Çapa Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

İşçilikten %70-80 arası tasarruf sağlayabilen, mahsulü erken gelişime teşvik eden ve daha fazla verim elde edilmesini sağlayan frezeli ara çapa makinesi fiyatları, sıra sayısına göre çeşitlilik göstermektedir. Ara çapa makinesi fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Ara Çapa Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Arkadan çapalı ve önden çapalı olarak iki çapa makinesi çeşidi bulunmaktadır. Arkadan çapalı modeller; yoğun, sıkışmış toprak ve çimenler üzerinde kullanım için ideal yapıdadır. Çapa tertibatı sayesinde toprağı etkili bir biçimde parçalamaları mümkündür. Önden dişli çapa makineleri; çiçek tarhları veya küçük bahçeleri hazırlamak gibi küçük peyzaj projeleri için kullanıma uygundur. 100 cm çalışma genişliğine ulaşabilen bu makineler sıkı ve dar bahçe alanlarında yüksek manevra kabiliyeti sebebiyle tercih edilmektedir.

Ara Çapa Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Frezeli ara çapa makinesinin zor arazi şartları altında çalışacağı bilincinde olunmalı ve tercih edilecek makinenin yarı yolda bırakmayacak kalitede ve dayanıklıkta olması gerekmektedir. Arazinin büyüklüğü(7 dekar ve üzeri) ve ülkemizin topraklarının genel olarak işlenmesi zor bir yapıda olması nedeniyle ”en ucuz ara çapa makinesi” seçimi sahada sizi zor duruma düşürebilir. Daha güçlü ve kaliteli yapıya sahip seçiminiz ise uzun yıllar en zorlu arazi koşullarında da yoldaşınız olacaktır.

Ara Çapa Makinesi Nasıl Kullanılır?

3 nokta askı sistemi ile traktöre bağlantı aşaması başlamaktadır. Montaj sağlandıktan sonra ön-arka ve sağ ve sol paralellik ayarı yapılır. Sağ ve sol yandaki gergi mesafelerinin de eşit olması gerekmektedir. Tepe kolu bağlantısını yapın ve iyice kilitlendiğinden emin olun. Traktöre yerleşimi sağlanan ara çapa makinesinin ünitelerinin iş konuma getirilmesi aşamasında; kilit askı kolunu hafifçe kaldırın ve yere indirin. Uygun konuma geldikten sonra askı kolunun kilitli olduğundan emin olun.

Sıra arası mesafelerin ayarlanması sırasında yeni ünite konumlarını makine üzerinde işaretleyin. Ünitelerin rahat kayması için şase üzerini yağlayın, ünitelerin somunlarını gevşetin ve işaretlemiş olduğunuz konumlar üzerine yerleştirin. Yerleşim sağlandıktan sonra sabitleme somunlarını tekrardan sıkarak işlemi tamamlayın.

Genişlik ayarı için sağ ve sol yanda bulunan ünitelerin sabitleme somunlarını gevşetin ve ayakları kaydırarak istenen konuma getirin. İstenen konuma yerleştirildikten sonra sabitleme cıvatalarını ve kontrol somunlarını sıkarak işlemi tamamlayın. Yerleşim sağlandıktan sonra yıldız disk aşağı doğru konumlandırılır ve baskı ayarı yapılır. Ayar yapıldıktan sonra kullanım dışı iken yıldız disk tekrardan yukarı doğru kaldırılarak yerine yerleştirilir.

Toprak işleme derinliği ayarı için derinlik ayar kolunu saat yönünde çevirin, bu sırada yükselen tekerlek ile derinlik skalası belirlenir. Uygun konuma getirildikten sonra sabitleme mandalını takın ve kılavuz gergi ayarını yaparak işlemi tamamlayın.

Makine yükseklik ayarı için ayar yapılacak merdanenin altına uygun yükseklikte takoz yerleştirin. Ekipman dikkatle yere indirildikten sonra seviye pimi boşa çıkacaktır, seviye pimini sökün ve uygun deliğe yerleştirin, bu sayede merdane yeni konumuna gelecektir.

Ara çapa makinesi ürünümüzle ilgileniyorsanız ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YTAgri iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ